pannazosia
Dołączył: 21 Mar 2013
Posty: 948
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 18 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Himmelsdorf
|
Wysłany: Sob 11:11, 04 Kwi 2015 Temat postu: artykuł 158 kk |
|
|
Bójka – art. 158 kk
Udział w bójce jako przestępstwo z art. 158kk
Bójka to jedno z przestępstw, których dotyczy artykuł 158 kodeksu karnego. Nie wynika to bezpośrednio z treści wspomnianego przepisu, ale bójka to zajście (starcie) pomiędzy co najmniej trzema osobami, w którym obie strony jednocześnie atakują i bronią się. Ważne, żeby nie można było odróżnić strony, która tylko atakującej od strony podejmującej wyłącznie działania obronne. Po każdej ze stron może występować więcej osób. Istotne, żeby wszystkich uczestników zajścia było co najmniej trzech.
Sam przebieg starcia (bójki) bardzo często ciężko jest odróżnić od pobicia (w którym można wyodrębnić stronę atakującą i stronę broniącą się). Z reguły, to okoliczności poprzedzające zajście będą pozwalały rozstrzygnąć z którym zachowaniem mamy do czynienia (bójka czy pobicie).
Karany jest już sam udział w bójce, sprowadzający się zgodnego współdziałania jako strona starcia. Przestępstwo udziału w bójce jest w pewnym sensie rodzajem odpowiedzialności zbiorowej. Dla skazania z art. 158 kk nie jest konieczne udowodnienie, kto faktycznie zadawał ciosy, które spowodowały konkretne obrażenia.
Warunkiem karalności z art. 158 kk jest sprowadzenie zagrożenia w postaci narażenia innych uczestników starcia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub uszkodzenia ciała. Wystarczy, że przebieg zajścia (np. rodzaj zadawanych ciosów) mógł spowodować powstanie wskazanych skutków. Samo ich wystąpienie nie jest warunkiem zaistnienia odpowiedzialności. Można zostać skazanym za udział w bójce nawet jeśli nikt nie odniesie w niej żadnych obrażeń.
Udział w bójce traktowany jest bardzo szeroko. Nawet zagrzewanie do udziału w bójce, czy utrudnianie wycofania się z niej może spowodować przypisanie sprawcy odpowiedzialności z art. 158 kk.
Osoba biorąca udział w bójce, albo starająca się pomóc jednej ze stron nie może powoływać się na działanie w obronie koniecznej. W ten sposób może zwolnić się osoba, która włączyła się do starcia w celu przerwania bójki.
Podstawowy typ przestępstwa zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat trzech. Oznacza to, że możliwości warunkowego umorzenia postępowania w takiej sytuacji zależy od pojednania się ze pokrzywdzonym.
W przypadku, gdy skutkiem bójki jest odniesienie przez jej uczestników ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci, zagrożenie karą jest znacznie większe, ponieważ może sięgnąć nawet 10 lat.
Karalność za powyżej wskazany tzw. typ kwalifikowany tego przestępstwa nie zależy od tego, czy biorąc udział w bójce sprawcy chcieli czy też próbowali spowodować śmierć lub odniesienie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu u przeciwników. Wystarczy, że powinni mieć świadomość, że rodzaj zadawanych ciosów lub wykorzystywanych narzędzi mógł doprowadzić do takich konsekwencji.
Artykuł 158 kodeksu karnego
§1. Kto bierze udział w bójce lub pobiciu, w którym naraża się człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo nastąpienie skutku określonego w art. 156 § 1 lub w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§2. Jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§3. Jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest śmierć człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Post został pochwalony 0 razy
|
|